Birleşik Kamu-İş'ten çağrı: Tüm emekçiler birleşin

Birleşik KAMU-İŞ Merkez Yönetim Kurulu ekonomik krize dikkat çekerek hükumetin emekçilerin kazanılmış haklarına el uzatmasını kabul etmeyeceklerini belirttiler.

Birleşik Kamu-İş'ten çağrı: Tüm emekçiler birleşin

Birleşik KAMU-İŞ Merkez Yönetim Kurulu ekonomik krize dikkat çekerek hükumetin emekçilerin kazanılmış haklarına el uzatmasını kabul etmeyeceklerini belirttiler.

Birleşik Kamu-İş'ten çağrı: Tüm emekçiler birleşin
14 Mayıs 2019 - 15:24

Birleşik KAMU-İŞ Merkez Yönetim Kurulu ekonomik krize dikkat çekerek hükümetin emekçilerin kazanılmış haklarına el uzatmasını kabul etmeyeceklerini belirttiler.

"EMEKÇİLERE DARBE ÜSTÜNE DARBE"

Birleşik KAMU-İŞ Merkez Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklama şu şekilde; Ülkemizde ekonomik kriz gittikçe derinleşmekte emek hareketinin kazanımları, AKP iktidarı tarafından yok edilmek istenmektedir. Ülkemizde işçilerin, emekçilerin yaşam şartlarının zorlaştığı dönemde AK Parti iktidarı, işçilere ve kamu emekçilerine darbe üstüne darbe vurmanın fırsatını kollamaktadır. Ekonomik krizle birlikte işten çıkarmaların yoğunlaşması, kıdem tazminatının fona devri, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) zorunlu hale getirilip kıdem tazminatı fonuna entegre edilmesi, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) gibi somut sorunlar ortadadır.
AKP iktidarının bu sorunlara ek olarak “emeklilik sistemini” ortadan kaldırma girişimi ve kamu çalışanlarının “iş güvencesinin” hedef haline getirilmesi de gözler önündedir. Tehlikenin büyüğünü, kölelik koşullarının en büyüğünü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilan etmiştir. Albayrak’ın emeklilik sisteminde değişiklik yapılacağını açıklaması ülkemizde işçilere, emekçilere, çalışanlara kölelik düzeninin reva görüleceğinin işaretidir. 

"YETERLİ TEPKİ VERİLMİYOR"

"Ülkemizde AK Parti iktidarı döneminde siyasal, ekonomik, kültürel reform adı altında birçok değişikliğe yeterli tepki verilmemesi nedeniyle bugün geldiğimiz nokta da yaşamın güvencesi olan ömür boyu emekliliğin ortadan kaldırılmasının istenmesi olmuştur. Ekonomik darboğazın yaşandığı,  enflasyon ve işsizlik rakamlarının tavan yaptığı dönemde AK Parti iktidarı tarafından kıdem tazminatı, BES, emeklilik sistemi, iş güvencesi gibi hassas meselelere el uzatılması emekçilerin ve emek örgütlerinin eylem birlikteliği yapamamasından kaynaklanmaktadır." 

"KÖLELİK SİSTEMİNE DÖNÜŞMEKTE"

"KDV ve ÖTV oranlarının arttığı, benzin, motorin, doğal gaz, elektrik, su, ekmek, gıda fiyatları gibi halkın temel tüketim ürünlerine zam yaptığı bilinmektedir. Sermaye ve yandaş iş adamlarına sık sık çıkarılan vergi affı ve bu kurumlara verilen teşviklerde ortadadır.  Ekonomiye ilişkin hazırlanan programların ve alınan tedbirlerin de işçinin ve emekçilerin cebinden alarak sermayeyi zenginleştirdiği, yurttaşları yoksullaştırdığı da bilinen bir gerçektir. AKP iktidarı son yıllarda milyonlarca emekçinin çalışma yaşamını kölelik sistemine dönüştürmekte, iş güvencesini ortadan kaldırmak istemekte, kıdem tazminatı ve emeklilik sistemi hakkını gasp etmeye çalışmaktadır. AK Parti iktidarının hayata geçirmek istediği düzenlemeler toplumun ve yurttaşların yaşamında büyük sarsıntılara neden olacaktır." 

"KABUL EDİLEMEZ"

"Tüm emekçilerin tarihsel süreçte kazandığı haklarının zedelenmesi dahi kabul edilemez. Siyasal iktidarın tüm bu politikaları Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikaları tarafından reddedilmektedir. İşçi örgütleri ve kamu emekçileri için koşulların iyi gitmediği ortadadır.  Ekonomik ve siyasal mücadelenin bütünlüğü de dikkate alınarak siyasal iktidara gerekli tepkinin verilmesi gerekmektedir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak sorunlara somut çözümler bulunabilmesi için emek mücadelesinin alanlarda birleşmeye ve eylem birlikteliği yapmaya ihtiyacı bulunmaktadır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum