Banu Tonus

Banu Tonus


Aralıklı Oruç

19 Haziran 2020 - 18:54

Diğer adıyla Intermittent fasting. Evde kalma ile beraber dünyada daha da çok adı duyulan ve ilgi çeken bir beslenme programı. Kilo vermek için yöntemler araştırıyoruz, bunları deniyoruz. Özelikle bu dönem, bedenimize ve ruhumuza iyi bakmak daha önemli bir mesele oldu.

Kilo vermek ve sağlıklı olmak için Karatay Diyeti, Şekersiz 21 gün, Sayarak Beslenme gibi bilinen yöntemler var. Aralıklı Oruçta ise amaç hem kilo vermek hem vücudu yenilemek. Bir taşla iki kuş yani. Günümüzü, yediğimiz ve yemediğimiz saatler olarak ikiye ayırıyoruz. Saatler size kalmış yani kendi düzeninize göre..16 / 8, 14/ 10  gibi versiyonları var. Yani 16 saat açlık ve 8 saat yeme gibi. Günün 16 saatlik kısmında kalorili hiçbir besin almıyorsunuz, kalan 8 saat içinde istediği her şeyi yiyen de var sağlıklı beslenenler de.

Ve en güzel kısmı, açlık süresinde büyüme ve leptin hormonları salgılanıyor. Yani kaslarımız gelişiyor, fazla yağlarımız gidiyor, bağışıklık sistemimiz güçleniyor... Ve daha birçok şey. Bu hormonlar en yoğun olarak gece saat 2 ve 5 arası salgılanıyor. Bu sırada derin uykudaysak tabi. Her geçen saat bedenimiz nefes alıyor ve onarılıyor. Ve ruhumuza, kalbimize daha iyi odaklanıyoruz.

Kartalın yeniden doğuş hikâyesi gibi...

Kurallar ve sınırlar bizi kendimize getiren ve farkında olmasak da bizi mutlu eden, bize güven veren çizgilerdir. Bedenimizin her bir hücresi mucizelerle dolu ve asıl amaç, bize iyi gelecek bir hayat tarzı yakalamak olmalı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum