Banu Tonus

Banu Tonus


Yıldızlı Gece...

24 Haziran 2020 - 14:10

Koyu mavi bir gökyüzünde 11 yıldız, güneşin içinde bir ay, en önde bir selvi ağacı ve sanki tepeden bakar gibi görünen bir köy. Gecenin gündüze doğru giderken ki halini, güneşin içinde bir ay olarak resmetmek...

Resimdeki en parlak olan yıldız, Sabah Yıldızı yani Venüs. Gün doğumu sırasında kendini gösteren yıldız.. Bu resmin sabah 4 gibi yapıldığı düşünülüyor. Bir rüyayı izler gibi resmedilmiş, sanki hareket halindeymiş izlenimi veren ünlü Van Gogh resmi...

***
Picasso gibi yaşarken değil öldükten sonra eserleri tanınan ve “Yaşadığımı bir tek resim yaparken hissediyorum” diyen Van Gogh, bu eseri ölümünden 1 yıl önce yapmış. Hayattayken deli ve sorunlu gözüyle bakılan biriymiş. Bu resmi de kulağını kestikten sonra yatırıldığı akıl hastanesinde çizmiş. Pencereden gördüğü şehrin bir parçası.

Tabi bazı detaylar onun hayalindeki parçalar. Mesela köy ve kilise aslında orada yokmuş. Ölümsüzlüğü ve doğruluğu simgeleyen selvi ağacı da yokmuş. Huzur veren bir mavi, dönüyormuş gibi görünen yıldızlar ve ay. Gözünün gördüğü anı çizmeye çalışmış sanki. O anı bizim de yaşamamızı ister gibi...”Demir parmaklıklı penceremde adeta bir buğday tarlası görüyorum...” diyen Van Gogh, resimde parmaklıkları çizmeyerek özgürlük arzusunu gösterdi belki de.

***
2100 kadar eseri var ve ilginç olan bunları yaşamının bitmesine 2 yıl kala yapmış olması. Yani 35 yaşındayken. Kardeşine yazdığı mektupta dünyaca ünlü Yıldızlı Gece resminden, bir başarısızlık olarak söz etmiş.

Binlerce sanatçıya ilham olmuş bu eserde, -Van Gogh’ un eski bir vaiz olduğu da düşünülürse- Eski Ahit ve Kur’an-ı Kerim' de gecen Hz. Yusuf’ un gördüğü rüyaya da bir gönderme olabilir. Hz. Yusuf, rüyasında 11 yıldızın, güneşin ve ay 'ın kendisine secde ettiğini görür.

***
İnsanın iyi hissettiği yeri bulması ve ona yoğunlaşması özenilecek bir şey gerçekten.

Van Gogh, mutsuz hayatında bunu sonunda keşfetmiş ve durmadan resim yapmış.

Bir günde üç resim neredeyse. En iyi hissettiği yerde kalmış.

Zaten genellikle böyle değil midir?

Bizi zorlayan, artık yeter dedirtecek noktada karşılaşırız asıl bize lazım olanla...

Her gece resminde olduğu gibi...

“Sarısız ve turuncusuz mavi yoktur”
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum