1 Mayıs gerçekten bayram mı?
Halil Metin

Halil Metin

  • Youtube

1 Mayıs gerçekten bayram mı?

01 Mayıs 2019 - 14:00

Ülkemizde insan emeğine pek kıymet veren yok aslında.
 
Hem sağdan hem de soldan yaklaşımın pratikleri özünde aynı. Sömürmek.
 
Diline pelesenk yapılan, kutsiyet atfedilen “emek ve insan hakkı” gibi kavramlar kişisel kazanımlarla nasıl da pratikte buharlaşıyor. Her şey hayatımızın merkezinde, gözümüzün önünde cereyan ediyor aslında.
 
Lafı eğip bükmeye gerek yok.
 
Sosyal demokrat, aydın ve ilerlemeci geçinen kesimlerin büyük bir kısmı özellikle 1 Mayıs’a sahip çıkanların, insan emeğine değer verdiğini söylemek mümkün mü?
 
Değerlerini aşındırmış, menfaatleri her şeyden önce gelen sol mahallenin ileri gelenlerinin de maşallahı var. Kapitalistlere taş çıkartıyorlar.
 
Kendileri solcu; şirketleri, işletmeleri, firmaları sapına kadar sömürü merkezi olan Türkiye’de kaç kişi, firma, şirket var?
 
Yanlarında çalıştırdıkları insanların gerçekten emeğine, geçimine yaşam kalitesine dikkat ediyorlar mı? Yoksa hiç bozulmayan bir gerçek olan “cebinin" mi derdine düşüyorlar? Ne dersiniz sayın okurlar?
 
Sağ kesimin iş verenlerine gelince; onların da çoğunluğu İslam’ın “sosyal adalete ve alın terine" verdiği önemi çoktan terk etmiş, unutmuş. Sanki hesabı sorulmayacak gibi düzenin bir parçası olmuşlar. Enselerini kalınlaştırmanın derdi, ahireti unutturmuş bazılarına...
 
Onlar için; emeği üzerinden kazanç elde ettikleri insanların geçimlerini asgari düzeyde tutmaları yeterli. Kendi cüzdanlarını, banka hesaplarını doldurmak varken, işçiymiş emekçiymiş, alın teriymiş kimin umurunda?
 
Yaşananlara baktıkça 1 Mayıs işçi bayramıymış, hadi oradan dememek elde değil.
 
Alın terinin sömürüldüğü, işçi ölümlerinde dünyada önde gelen ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığı bir ülkede emekçiye ne kadar değer verdiğimizi göstermeye yeter verilere herkes erişebilir.
 
Kendi kendimizi aldatmayalım, Türkiye’de ‘adalet ülkeyi terk ediyor’
 
Alınteri ve emek de inşaa edilen bu adaletsizlikten kendi payına düşeni eksiksiz alıyor.
 
Her alanda küme düşüyoruz.
 
Emeklerimiz sömürülüyor, duygularımız, geleceğimiz sömürülüyor hem de iliklerimize kadar.
 
Her şeye rağmen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı kutlu olsun...
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum