Haziran'da bir gülüver
Halil Metin

Halil Metin

  • Youtube

Haziran'da bir gülüver

08 Mayıs 2019 - 10:30

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Ramazan’ın ilk iftar sofrası için hazırlıklar yapılıyorken ansızın İstanbul seçimlerini iptal etti.

Seçimler yenilenebilir, hukuk içerisinde kararlar da verilebilir. Ama gel gör ki baştan aşağı siyasi bir kararlar silsilesi ile devreye giren bir durum, alınan bir karar söz konusu.

YSK Hakimleri’nin sandık görevlililerinin usulsüz seçilmesini gerekçe göstererek seçimin yenilenmesini doğru buldu. Tamam itiraz yok. Ama seçim için itiraz edilen konular bir anda buharlaştı. 

Seçimlerin yenilenmesine itirazım yok. Yenilenebilir. İstanbul seçimi yeniden yapılıyor! İlçe seçimleri neden tekrarlanmıyor? Büyükşehir seçim sonuçları sandıktan çıkıyor da, ilçe seçimleri faldan mı çıkıyor?

Madem iptal hepsinin iptali gerekmez mi? Sandık başkanları usülsüz seçilmişse ilçeleri, meclis üyelerini hatta muhtarları da bağlamaz mı? İlla itiraz mı gerekli? Bu nasıl hukukiki bir karar?

Binali Yıldırım demişti ya, "Seçim de sandık da şimdi murdar oldu" işte dediği çıktı.

Bakınız referandumda, Cumhurbaşkanı seçimlerinde ve 2018 seçimlerinde birçok sandık görevlisi sivil kişilerden belirlenmişti. YSK bunu bilmiyor mu?

Yerel seçimlerde bir zarfın içerisine giren diğer pusulalar nasıl geçerli bu durumda? Dahası, bir zarfa giren oylardan sadece biri nasıl iptal edilir? 

Her neyse seçimler iptal edildi, muhasebesini tarih yazacaktır.  AK mı KARA mı göreceğiz... 

Biz de tarihe not düşelim: YSK’nın gerekçesi hukuk açısından yüz kızartıcıdır. 

YSK bu yapısı ile İstanbul'da 23 Haziran tarihinde bağımsız, güvenilir seçim yapabilir mi?

HAZİRANDA GÜLÜVER

İlkkay Akkaya’nın Hayat albümünde yorumladığı güzel bir ezgi, Haziranda gülüver... Hepinize gelsin: https://www.youtube.com/watch?v=ipGXN9Kex5k

Hayırlı Ramazanlar, oruç sadece aç kalmak değildir. Kul hakkı ye ama oruç tut!

Bu olmaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum