Aile hekimleri şehir hastanelerine hasta topluyor iddiası

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nden şehir hastaneleri çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Kazım Doğan Eroğulları “Şehir hastanelerine sevk yapmayan aile hekimlerinin maaşlarında yüzde 10’luk kesinti yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Aile hekimleri şehir hastanelerine hasta topluyor iddiası
Editör: Kartal Madran
05 Eylül 2021 - 00:20 - Güncelleme: 06 Eylül 2021 - 11:44
Yürürlüğe girdiği 1 Temmuz’dan itibaren tartışmaların odağında olan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nden şehir hastaneleri çıktı.

Yönetmelikte yer alan ve şehir hastanelerini beslemek üzere kurulan Hastalık Yönetim Platformu hakkında bilgi veren Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Aile Hekimi Dr. Kazım Doğan Eroğulları “Yeni yönetmelik ile aile hekimlerine ödeme garantili şehir hastanelerine hasta bulma görevi verilmiş durumda. Kronik hastalık takibi platformu kuruluyor ve o platform aracılığı ile bir kişiyi şehir hastanesinin 6 ve ya 7 bölüme zorunlu sevk söz konusu. Bunu yapmadan sistem ilerlemiyor. Dolayısı ile hasta garantili şehir hastanelerine müşteri toplamamızı istiyorlar” dedi.

Kronik hastalık yönünden tüm nüfusun taranmasının istendiğini belirten Eroğulları “Her yaş grubunda taranması istenen işlem farklı olsa da tüm nüfusun taranması söz konusu” diye konuştu. Eroğulları, şöyle devam etti:

MAAŞLARDA YÜZDE 10 KESİNTİ

“0.9 ile 1.5 katsayı dediğimiz şeyin hayata geçmiş hali şöyledir. Şimdi yönetmelikte diyor ki nüfusa bu taramayı yapmazsanız maaşınız 0.9 ile çarpılacak deniyor. Maaşın 0.9 ile çarpılması maaşlarda otomatik olarak yüzde 10 kesinti denmektir.

Geçen ay bunu uyguladılar. Bir de 1.5 ile çarpma var. O da şu oluyor.

Diyelim ki ben bu izlemlerin tamamını yaptım. Hasta sayısı 2 bin 700 olan yerde sen bu sayının tamamını tararsan sana bir kaç bin lira fazla verebilirim diyorlar. Burada çok ciddi bir emek sömürüsü de söz konusudur.” Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise şehir hastanelerinin yatak kapasitesi kadar devlet hastanesi kapasitesinin kapatıldığını belirterek amacın şehir hastanelerini beslemek olduğunu açıklamasını yaptı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum