AK Parti'den Suriyelileri geri göndermek mümkün değil açıklaması

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun iktidara gelince Suriyeli göçmenleri ülkelerine göndereceklerine dair açıklamasına AK Parti'den karşı açıklama geldi. AK Parti, "Geri göndermek mümkün değil" dedi.

AK Parti'den Suriyelileri geri göndermek mümkün değil açıklaması
Editör: Kartal Madran
26 Temmuz 2021 - 18:58 - Güncelleme: 27 Temmuz 2021 - 23:29
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İktidara geldiğimizde Suriyelileri kendi ülkelerine göndermek istiyoruz" sözleri üzerine başlayan tartışma sürüyor.

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Yasin Aktay, "Pratik olarak Suriyelileri göndermek mümkün değil. Bunu yapamayacağını biliyor Kılıçdaroğlu. Belki de bilmiyordur, danışmanları kendisine söylemiyordur" dedi.
 


AK Parti'nin göç politikaları konusunda önemli isimlerinden, eski genel başkan yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay euronews'e konuştu. Aktay, Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti ile başlayan "Yeni bir Çözüm Süreci mi geliyor' tartışmasını da değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu'nun sözlerine tepki gösteren Aktay, "Pratik olarak ülkenize sığınmış, belli koşullarda göçmen ve mülteci statüsü elde etmiş olan insanları apar topar, paldır küldür dışarı atmak veya göndermek diye bir durum zaten söz konusu olamaz.

Bunu yapamayacağını biliyor Kılıçdaroğlu. Belki de bilmiyordur, danışmanları kendisine söylemiyordur" ifadesini kyllandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğimizde Suriyelileri ülkelerine göndermek istiyoruz” dedi. İktidar değişirse göçmenler gönderebilir mi gerçekten? Bu mümkün mü?

"GERİ GÖNDERMEK SÖZ KONUSU OLAMAZ"

"Pratik olarak mümkün değil. Pratik olarak ülkenize sığınmış, belli koşullarda göçmen ve mülteci statüsü elde etmiş olan insanları apar topar, paldır küldür dışarı atmak veya göndermek diye bir durum zaten söz konusu olamaz. Bunu yapamayacağını biliyor Kılıçdaroğlu. Belki de bilmiyordur, danışmanları kendisine söylemiyordur. Neden yapamaz? Bu sadece mültecileri sevip sevmemek ile alakalı değil sadece. Netice itibariyle ülkeye sığınan Suriyeli mülteciler belli bir hukuki statü elde etmiş oluyorlar. Uluslararası göçmen hukukuna göre bu insanlar gerekçesiz bir biçimde herhangi bir suç işlememişlerse gönderemezsiniz.

"SURİYELİLERDEN FAYDALANDIK"
 


Neticede bu insanlar keyfinden gelmedi, turist değiller. Kendi kaynak ülkesindeki huzursuzluk, güvensizlik, can güvenliği siyasi baskılar gibi durumlardan dolayı size sığınıyor. Geri döndüğünde hayati tehlikesi vardır. Ayrıca Suriyeli dediğimiz insanların önemli bir kısmı on yıldır ülkemizde yaşıyor.

Önemli bir kısmı ya işçi ya farklı mesleklerden olacak şekilde Türk toplumuna katkıda bulunacak haldedir. Toplumun bir parçası haline gelmiştir ve toplum da onlardan faydalanmıştır. Kuru kuruya göçmen politikası yapmak bir popülizm. Ve bu çok tehlikeli. Belli bir insan grubuna yönelik nefret söylemi söz konusu. Bu insani açıdan da çok tehlikeli." ifadelerini kullandı.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum