Google olmasa adını bile bilemeyeceğimiz Dilhan Eryurt NASA'da hangi görevi üstlenmişti

Google arama motoru sayesinde bilim dünyasına yaptığı katkılarından haberdar olduğumuz Türk bilim insanı Dilhan Eryurt'u ölümünün üzerinden geçen 8. yılda tüm kalbimizle ve rahmetle anıyoruz. Google ana sayfasını açanlar, NASA’da görev alan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt’a özel olarak hazırlanan doodle tasarımı ile karşılaştı. Dilhan Eryurt kimdir, ne zaman yaşadı? Dilhan Eryurt kaç yaşında öldü detayla medyapenceresi.com'da...

Google olmasa adını bile bilemeyeceğimiz Dilhan Eryurt NASA'da hangi görevi üstlenmişti
Editör: Kartal Madran
20 Temmuz 2020 - 16:12 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 21:56
Google arama motoru sayesinde bilim dünyasına yaptığı katkılarından haberdar olduğumuz Türk bilim insanı Dilhan Eryurt'u ölümünün üzerinden geçen 8. yılda Yüce Allah'ın adıyla rahmetle anıyoruz.

dilhan eryurt google
Google ana sayfasını açanlar, NASA’da görev alan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt’a özel olarak hazırlanan doodle tasarımı ile karşılaştı. Dilhan Eryurt kimdir, ne zaman yaşadı? Dilhan Eryurt kaç yaşında öldü detayla medyapenceresi.com'da...


Google'un 20 Temmu 2020 tarihinde açılış sayfası özel doodle yaptığı Türk bilim kadını Dilhan Eryurt, 20. yüzyılın önemli çalışmalara imza atam bilim insanlarından. 

DİLHAN ERYURT GÜNEŞ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLERİ ORTAYA ÇIKARDI

Dilhan Eryurt'un Goddard Enstitüsü'nde yaptığı çalışmalar, Güneş hakkında o zamana kadar yanlış bilinen bazı gerçekleri ortaya çıkardı. Güneş'in parlaklığının oluşumundan bu yana gittikçe artmadığını, geçmişte çok daha parlak ve sıcak olduğunu ortaya koydu. Çalışmaları o dönemde yeni başlayan uzay uçuşlarının gidişatını etkileyecek önemdeydi.

dilhan eryurt odtü

Aya ilk iniş için yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle 1969'da Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi. Eryurt, Goddard Enstitüsü’nde iki yıllık çalışmasını tamamladıktan sonra kendisine yabancılara sıklıkla tanınmayan bir ayrıcalık gösterildi ve kıdemli araştırmacı olarak enstitüde çalışmaya devam etti.Enstitü, kendisini yıldızların oluşumu ve gelişimi üzerine araştırmaları için yeni bilgiler edinmek üzere California Üniversitesi'ne gönderdi.


1968'de Türkiye'ye gelerek ODTÜ’de bir yıl görev yapan Eryurt, bu sırada TÜBİTAK’ın desteğiyle I. Ulusal Astronomi Toplantısı'nı düzenledi.

ODTÜ'DE ASTROFİZİK ANA BİLİM DALI KÜRSÜSÜNÜ KURDU

1969-1973 arasında NASA'da bilimsel araştırmalarını sürdürdü. 1973 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'ne dönerek astrofizik ana bilim dalını kurdu. 1977 yılında Tübitak Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülü ile ödüllendirildi. 1988’de altı ay kadar fizik bölümünün başkanlığını yürüttükten sonra beş yıl süreyle Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı yaptı. 1993 yılında emekliye ayrıldı.

13 Eylül 2012’de geçirdiği bir kalp krizi sonucu Ankara’da hayatını kaybetti. Eski Erzurum milletvekillerinden Sabahattin Eryurt'un eşidir.

dilhan eryurt odtü nasa


Araştırmaları ile Güneş'in ve yıldızların evrimi çalışmalarına katkıda bulunmuş bir bilim insanıdır. 1961-1973 yıllarında NASA’da görev alarak bu kurumdaki ilk Türk bilim kadını olan Dilhan Eryurt, ODTÜ'de astrofizik anabilim dalını kurmuş ve 1988-1993 yıllarında ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığını yürütmüştür.

BABASI DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ABİDİN EGE

29 Kasım 1926’da İzmir'de doğdu Babası, 1944'te Denizli milletvekili olarak TBMM'ye giren Abidin Ege’dir. Babasının Yüksek Ziraat Mektebi kuruluşu nedeniyle bulunduğu İzmir'de dünyaya gelişinden kısa bir süre sonra ailesi önce İstanbul'a, birkaç yıl sonra da Ankara'ya taşınmıştı. İlköğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra Ankara Kız Lisesi'ne devam etti. Lise yıllarında matematiğe özel bir ilgisi vardı. Bu nedenle liseden mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü'ne girdi. Astronomi merakı üniversite öğrenimi sırasında ortaya çıktı.

dilhan eryurt bilim nasa güneş

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi'nde astronomi bölümü açmak üzere görevlendirilen Tevfik Oktay Kabakçıoğlu'nun yanında iki yıl boyunca fahrî asistanlık yaptı. Lisansüstü çalışmalarına bir süre Michigan Üniversitesi'nde devam etti ve 1953'te Ankara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı'nda doktorasını ve ardından doçentlik çalışmalarını tamamladı.

DİLHAN ERYURT GÜNEŞ TARİHİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR YAPTI

1959'da Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın bursuyla iki yıllığına Kanada'ya gitti. Burada Prof. Dr. Alastari G. W. Cameron ile çalıştı. Ardından ABD’ye giderek önce Amerikan Soroptimist Federasyonu bursuyla ABD'de Indiana Üniversitesi'nde görev aldı. Üniversiteye bağlı Goethe Link Gözlemevi'nde yıldız modelleri yapmakla tanımış Prof. Dr. Marshall Wrubel ile çalıştı. Bu deneyimden sonra NASA'ya bağlı Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü'nde görev aldı. Çalışmalarına NASA'da devam eden Alastair G. W. Cameron ile Güneş tarihi üzerine araştırmalar yaptı. Bu dönemde Goddard Uzay Araştırma Ensitütüsü’ndeki görevi sırasında kurumda çalışan tek kadın astronomdu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum