Mostar Köprüsü Al Yıldızlı bayrak ile yürekleri titretti

Bosna Hersek'in Mostar kentindeki tarihi Mostar Köprüsüne 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Türk bayrağı yansıtıldı. Mostar Köprüsü nerede, Mostar Köprüsü kim tarafından yapıldı, Mostar Köprüsü'nün tarihi önemi nedir, işte detaylar...

Mostar Köprüsü Al Yıldızlı bayrak ile yürekleri titretti
30 Ekim 2021 - 10:15 - Güncelleme: 30 Ekim 2021 - 10:32
atv ekrenlarında yayınlanan sunuculuğunu Kenan İmirzalıoğlu'nun yaptığı Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışmada tarihi Mostar Köprüsü'nün hangi ülkede olduğuna dair soru soruldu.

Yarışmaya katılan yarışmacıya yöneltilen "Tarihi Mostar Köprüsü hangi ülkededir?" sorusuna hangi cevabı verse doğru cevap vermiş olacaktı? 

İşte detaylar...

Mostar Köprüsü nerede? Mostar Köprüsü hangi ülkede?

Mostar Köprüsü hangi ülkededir?

A) Bulgaristan

B) Macaristan

C) Bosna Hersek

D) Moğolistan

Mostar Köprüsü hangi ülkededir sorusunun doğru cevabı; Bosna Hersek olacak.

Mostar Köprüsü,  Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunan bir köprü. Orijinal köprü Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edildi. 9 Kasım 1993'te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılıncaya dek 427 yıl kullanıldı. Mimar Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullanmıştı. Köprü, çevresindeki kente adını da verdi. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti oldu. Köprüyü yeniden inşa etmek için bir proje hazırlandı ve 23 Temmuz 2004'te yeni köprü hizmete girdi. Köprü, 2005'te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

Mostar Köprüsünün önemi

Neretva Nehri'nden 24 metre yüksekte 30 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde olan Mostar Köprüsü, dönemine göre gelişmiş bir teknolojiyle inşa edildi. Köprü inşaatında 456 kalıp taş kullanıldı. Köprü, inşa edildikten sonra yakınındaki şehre ismini vermiştir, şehirde ticareti canlandırmış ve zenginleştirmiştir. Böylece Mostar, Hersek bölgesinin önemli bir şehri haline gelmiştir. Mostar Köprüsü, cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanıldı. Geleneğe göre şehrin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde köprüden atlarlardı.

Bosna Savaşı'nda yıkıldı

Bosna-Hersek'te başlayan iç savaş sırasında Mostar Köprüsü'ne ilk saldırıyı 1992'de Bosnalı Sırplar düzenledi. 9 Kasım 1993'te Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarını başlattı. Kasım ayının sonunda köprü tamamen yıkıldı.

Dev taşları, Neretva Nehri'nin sularına gömüldü. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna'da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolüydü ve 427 yıldır ayaktaydı. Şehrin Müslüman ve Hırvat kesimini birbirine bağlıyordu. Köprünün yıkımı, Mostar'ın çok uluslu mirasının reddedilmesi anlamına geliyordu.

Savaş sonrasında İngiliz güçleri yıkılan köprünün yerine geçici bir demir köprü yaptı. Mostar civarındaki diğer köprüler de tahrip edildiğinden, nehrin iki yakasını birleştiren tek yapı olarak bu köprü kaldı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum