Muharrem İnce'nin Ayasofya kararına ilişkin sözleri gündem oldu!

Muharrem İnce, Danıştay 10'uncu Dairesi'nin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını değerlendirdi. İnce'nin davet gelirse namaz ilk namaza giderim sözleri sosyal medyada trend oldu.

11 Temmuz 2020 - 10:07 - Güncelleme: 17 Temmuz 2020 - 18:12

Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Taksim Meydanı programında Özlem Gürses, İsmail Saymaz ve Barış Yarkadaş Ayasofya konusunu değerlendirirken Özlem Gürses'in "Muharrem İnce 24 Temmuz'da ilk namaz sırasında Ayasofya'da olabilir" açıklamasının ardından İsmail Saymaz Halk TV canlı yayınında Muharrem İnce'yi aradı. Muharrem İnce'nin İsmail Saymaz üzerinden Ayasofya konusunda yaptığı açıklamalar sosyal medyada trend oldu.

İsmail Saymaz aracılığıyla canlı yayına katılan İnce şu açıklamaları yaptı:

"Ayasofya'nın tapusu bize aittir, orası bizim mülkümüzdür. Türkiye Cumhuriyeti'nindir! Yunanistan, Rusya, ABD Dışişleri Bakanlığı buna karar veremez. Biz ister cami, ister kilise yaparız bunun sorumluluğu bize aittir. Biz karar veririz. Ülkemizi yönetenler ve mahkemelerimiz buna karar vermişse biz uyarız."

SAYMAZ: NAMAZA GİDECEK MİSİNİZ?

İsmail Saymaz'ın "Peki Ayasofya'ya namaza gidecek misiniz?" sorusuna Muharrem İnce şu yanıtı verdi:

"O gün protokol olmaz ama, özel birgün olduğu için belki davet gerekebilir. Davet olursa icabet ederim."

SOSYAL MEDYADAN DA AÇIKLAMA YAPTI

Canlı yayındaki açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından da konuyla ilgili tweet paylaşan İnce şu ifadelere yer verdi:

Ayasofya Türkiye sınırları içindedir ve İbadete açılması kararı Türkiye’nin egemenlik hakkıdır. Buna Rusya, ABD, Yunanistan veya başka bir ülke, kuruluş karar veremez.

4 Yıl 10 Ay 23 Gün işgal altında kalan İstanbul’u ve dolayısıyla Ayasofya’yı “geldikleri gibi giderler” diyen ve geldikleri gibi gitmeye mecbur bırakan, işgalden kurtaran Milli Mücadelemizin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e dua etmek ise boynunuzun borcudur.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum