Sedat Peker'e cinayete azmettirme suçundan müebbet hapis

Geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren Youtube kanalı üzerinden yayınladığı videolarla Türkiye'nin karanlık alanlarında kalan bir kısım siyaset, ticaret, yolsuzluki rüşvet, kara para ve uyuşturucu trafiği eksenindeki ilişkileri gündeme taşıyan Sedat Peker hakkında müebbet hapis cezası istendi.

Sedat Peker'e cinayete azmettirme suçundan müebbet hapis
Editör: Kartal Madran
16 Ekim 2021 - 15:39 - Güncelleme: 16 Ekim 2021 - 16:06

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Sedat Peker hakkında cinayete azmettirmek suçu isnadıyla müebbet hapis cezası istedi.

CAHİT ÇETİN MAKTUL OLARAK İDDİANAMEDE

Hakkında arama kararı bulunan Sedat Peker ve lideri olduğu belirtilen suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı, 26'sı tutuklu 92 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. Peker hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 392 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Sedat Peker'in liderliğini yaptığı belirtilen suç örgütüne yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Bu çerçevede Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede; 30 kişi mağdur, Çekmeköy'de 31 Ağustos 2017'de silahlı saldırı sonucu öldürülen Cahit Çetin ise maktul olarak yer aldı.

İddianamede; 26'sı tutuklu 92 şüpheliden Sedat Peker'in örgüt lideri, 9 şüphelinin örgüt yöneticisi, 82 şüphelinin örgüt üyesi ya da üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiler olduğu iddia edildi.

"SEDAT PEKER SUÇ ÖRGÜTÜNÜN KORKUTUCU GÜCÜNDEN FAYDALANDI"

İddianamede, suç örgütü lideri Sedat Peker'in Çekmeköy'de 31 Ağustos 2017'de Cahit Çetin'in silahlı saldırı sonucu ölümüne ilişkin "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Sedat Peker'in ayrıca 19 ayrı eylemde; "Suç örgütünün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme" suçlamasıyla 250 yıldan 360 yıla kadar, "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme" suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar, 3 mağdura yönelik "tefecilik" suçlamasıyla 6 yıldan 18 yıla kadar, 2 kişiye karşı “silahla kasten yaralama" suçlamasıyla da 1 yıl 8 aydan 4 yıl 2 aya kadar olmak üzere, toplamda 262 yıl 8 aydan, 392 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede; “örgüt yöneticisi” olan 9 şüphelinin; "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma ve yönetme" suçlamasıyla 5'er yıldan 10'ar yıla kadar, “örgüt üyesi” 46 şüphelinin "suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olma" suçlamasıyla 2 yıl 6 aydan, 6'şar yıla kadar hapsi istenen iddianamede, 22 şüphelinin de "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçlamasıyla ikişer yıldan, dörder yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Diğer şüphelilerin de çeşitli suçlamalarla cezalandırılması istendi.

İddianamede; örgüt yöneticisi, üyesi ve örgüt adına suç işleyen şüphelilerin, ayrıca "kasten öldürmeye azmettirme", "var olan suç örgütün korkutucu gücünden faydalanarak silahla yağma suçuna azmettirme", "tefecilik" ve "silahla kasten yaralama" suçlamalarıyla da farklı oranlarda hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Tamamlanan iddianame, İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

SEDAT PEKER'DEN SAVCILAR SERVET YAPTI İDDİASINI GÜNDEME GETİRMİŞTİ


Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Anadolu Adliyesi'nde ortak çalıştığı savcılar olduğunu ve o savcıların çocukları üzerinden servet yaptığını iddia etmişti.

Peker şu ifadeleri kullanmıştı:

Süslü Sülüman sana söz veriyorum, seni yüce divanda yargılatacağım. Seni rezil rüsva edeceğim. Anadolu adliyesinde ortak çalıştığın savcıları, o savcıların çocukları üzerinden yaptıkları serveti bir bir anlatacağım.

Seni mahvedeceğim Süslü Sülüman; eski il müdürü Mustafa Çalışkan beyin yolladığı emniyet müdürünü, Mustafa Çalışkan bey tayin olduktan yirmi gün sonra istihbarattan sorumlu il emniyet müdür yardımcısı olarak İstanbul’a nasıl getirttiğini…

Anadolu Adliyesi'ndeki sana bağlı savcılar ve İstanbuldaki istihbarattan sorumlu il emniyet müdür yardımcısıyla Thodex operasyonunu nasıl yönlendirdiğinizi, yeğenin ve oğlun vasıtasıyla bu şahısla irtibat kurup yurt dışında bu paranın büyük kısmını nasıl aldığınızı da anlatacağım" 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum