Süleyman Soylu AKP'yi 3'e böldü! İşte partide oluşan yeni eksenler

İçişler Bakanı Süleyman Soylu hakkında Sedat Peker'in dile getirdiği iddialara MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ilginç bir söylemle cevap verdi. Soylu'nun AKP içinde 3 farklı görüşün ortaya çıkmasına neden olduğu öğrenildi. İşte detaylar...

Süleyman Soylu AKP'yi 3'e böldü! İşte partide oluşan yeni eksenler
Editör: Kartal Madran
29 Mayıs 2021 - 11:27 - Güncelleme: 05 Haziran 2021 - 17:53

Türkiye, AKP'deki Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım ile gündeme gelen iddiaları yakından izliyor. Parti üst yönetiminde ve içinde iki isim için farklı görüşlerin ortaya çıktığı iddia edildi.

Sedat Peker’in ülke gündemine oturan Youtube videoları sonrası, AKP'nin fiilen gruplara ayrıldığı ifade ediliyor. 


akp süleyman soylu

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in kulis haberine göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üç haftaya uzayan suskunluğu sonrası yaptığı açıklamanın ardından hem parti içindeki gruplara hem de bunların önceki güne ilişkin değerlendirmelerine bakıldığında görülenler şöyle:

1. GRUP MHP-SOYLU İTTİFAKININ AKP TABANINDA ERİMEYE YOL AÇTIĞINI GÖRDÜ

Devlet Bahçeli'nin Sedat Peker'in iddiaları sonrası Süleyman Soylu için kullandığı "Kimse İçişleri Bakanının boynuna tasma geçiremez" ifadesi böyle bir makamın aslında kimin kontrolünde olduğu tartışmasına neden oldu. Bahçeli'nin kullandığı "tasma" metaforu bilinçli bir tercih olarak mı seçildi bilinmiyor ama bu söylem AKP içindeki MHP etkisinden rahatsız olan grubun canını iyice sıkmaya yetti.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarda kalabilmek, yeniden Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ortaklık kurduğu MHP ile olan ilişkisinden rahatsız olanlar partinin kuruluş felsefesinden uzaklaştığını düşünüyor.


Geleneksel şahin kanat olarak bilinen bu ekip MHP-Soylu ortaklığının halk desteğini azaltıcı etkisi olduğunu düşünüyorlar. İktidarı bölüşmekten rahatsızlık duyan bir başka grup da şimdilik bu ekiple birlikte davranıyor. Pelikancılar, Albayrak’a yakın bürokrat ve milletvekilleri birçok konuda ayrışsalar bile Soylu’ya dair değerlendirmeleri onları ortak hareket etmeye zorluyor.

2. GRUP SÜLEYMAN SOYLU İLE TEK BAŞINA İKTİDAR OLACAKLARINA İNANIYOR

Sedat Peker’in açıklamalarının ardından Saray’dan tüm parti teşkilatı ile milletvekillerine gönderilen “sessizlik” mesajı büyük ölçüde etkili oldu. Bu süre içinde sadece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olduğu bilinen birkaç milletvekilinin sosyal medyadan verdiği cılız mesajları görüldü. Bu tepkiyi verenler arasında ye alan ve aralarında Malatya milletvekillerinin de bulunduğu bu grubun esas olarak “Erdoğan sonrasına” yığınak yaptığı değerlendiriliyor. Yeniden iktidar gücünü, siyasi ikbali Soylu ile elde edebileceğini düşünen bu isimler parti organlarında çok etkili konumlarda bulunmuyor. Görünür olanlar bir iki milletvekili ile sınırlı…

süleyman soylu akp

3. GRUP HAVA DURUMUNA BAKARAK ADIM ATMAYI TERCİH EDİYOR

AKP içinde hava durumuna bakarak hareket eden bu grup sayıca fazla ancak ortak bir güç oluşturamıyor. ‘Bekleyip görelim' görüşünü savunan bu grubun eğer yağmur yağarsa şemsiye, güneş çıkarsa şapka, yangın çıkarsa kurtarılması gerekenleri kurtarmayı planladıkları gözlemleniyor.

Bunlar arasında Erdoğan’ın bir şekilde Soylu’dan kurtularak imaj tazeleyeceğini düşünenler olduğu gibi, bunun iktidara dönük bir komplo olduğunu düşünenler de bulunuyor.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum