Tarihi surlar hakkında "utanıyorum" yorumu!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Yedikule Surları’nı inceledi. Yedikule Surları’nın gezilemez halde olmasından utanç duyduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Bu surlar, bu şehrin en tarihi sınırı ve fethin de simgesi. Fetih, bu surları aşarak elde ettiğimiz bir başarı” diye konuştu. 

Tarihi surlar hakkında "utanıyorum" yorumu!
29 Mayıs 2020 - 17:50 - Güncelleme: 29 Mayıs 2020 - 18:05

İstanbul’un tarihi sembollerinden olan Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Yedikule Surları’nı inceleyen Ekrem İmamoğlu, tarihi yapıların bakımsız görüntüsünden rahatsızlık duyduğunu, özellikle Yedikule Surları’nın gezilemez durumda olmasından utanç duyduğunu belirtti. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin tarihi sembol mekanları Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Tarihi Yarımada’daki Yedikule Surları’nın Altınkapı girişinde incelemelerde bulundu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Yıllardır ihmal edilmiş alanlar” olarak nitelediği tarihi yapılarla ve yapılacak restorasyon işlemleriyle ilgili İmamoğlu’na teknik bilgiler verdi. Gezdiği alanların bakımsız görüntüsünden duyduğu rahatsızlığı dile getiren İmamoğlu, Altınkapı önünde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

“Öneriler, fikirler, mülkiyetler üzerinde bir yorum yapalım. Burada birkaç adım oluşturmak adına bunu söylüyorum. Bakalım ki; nereden nereye kadar burayı gezilebilir hale getirebiliriz, en azından bir yerden başlamak adına. Belli ölçekte de olsa, artık insanları burada gezdirmemiz lazım. Şu surların yıllardır gezilememesi, büyük bir utanç. Utanıyorum ben yani. Hep uzaktan izledik bu surları. Bu surlar, bu şehrin en tarihi sınırı ve fethin de simgesi. Fetih, bu surları aşarak elde ettiğimiz bir başarı. Bir meydan muharebesi değil bu; bir fetih.”


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum