Telefon kayıtları sızdı! Trump, Erdoğan'la görüşmesinde dünya liderine "salak" dedi

ABD'li gazeteci Carl Bernstein, ABD Başkanı Trump'ın görüşmelerini ifşa etti. Trump'ın Erdoğan'la olan görüşmelerine de yer veren Bernstein'in haberinde , "Trump, Erdoğan'la yaptığı görüşmede Angela Merkel hakkında 'salak' ifadesini kullandığını kaydetti.

Telefon kayıtları sızdı! Trump, Erdoğan'la görüşmesinde dünya liderine "salak" dedi
30 Haziran 2020 - 11:22 - Güncelleme: 01 Temmuz 2020 - 22:31

ABD'nin ünlü gazetecisi Carl Bernstein, ABD Başkanı Donald Trump hakkında yaptığı çalışmasını kamuoyu ile paylaştı. Trump'la en çok görüşme yapan liderin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu ifade eden Bernstein, bu görüşmelerde Trump'ın Angela Merkel'e 'salak' dediğini aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın telefon görüşmelerini, tanıklara ve resmi belgelere dayandırarak uluslararası kamuoyuna aktaran gazeteci Carl Bernstein dünyayı şaşkına çeviren açıklamalar yaptı. 

"HAKARETLER YAĞDIRDI, ZORBALIK YAPTI"

Aylar boyunca derlediği bilgileri kamuoyu ile paylaşan Bernstein, Trump'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'e "salak" dediğini ve başta Avustralya, Kanada, İngiltere ve Fransa olmak üzere birçok müttefikine de hakaretler yağdırarak adeta "zorbalık" yaptığını söyledi.

"OBAMA'YA DA HAKARET ETTİ"

Bernstein'a konuşan iki kaynak, Trump'ın yabancı liderlerle konuşurken adeta bir hayal aleminde olduğunu söylerken "Trump, Erdoğan ve Putin'le konuşurken sürekli önceki başkanları eleştirirdi. Barack Obama ve George W. Bush gibi rakipleri hakkında, 'bir b.k bildikleri yok' yorumunu yaptı" ifadesini kullandı.

"TRUMP'LA EN ÇOK GÖRÜŞEN LİDER TAYYİP ERDOĞAN"

CNN'de de yer alan haberin detaylarında şu ifadeler dikkat çekti: "Trump ile en çok özel telefon görüşmesi gerçekleştiren lider Erdoğan'dı. Bazen Beyaz Saray'ı haftada en az iki kere arar ve doğrudan Trump'a bağlanırdı. Erdoğan'dan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron sık sık Trump ile konuşurdu. Macron sık sık Trump'ı küresel iklim değişikliği politikasını değiştirmesi konusunda ikna etmeye çalışırdı.

"ERDOĞAN, TRUMP'LE SIK GÖRÜŞMESİ RAHATSIZ EDERDİ"

Erdoğan'ın Trump ile görüşmelerinin sıklığı McMaster, Bolton ve Kelly'i rahatsız ederdi çünkü Erdoğan Trump'tan bazı politikalarını değiştirmesini isterdi ve bu sebeple Erdoğan, Ulusal Güvenlik Konseyi protokollerini bypass ederdi ve protokolü atlardı."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum