Türkiye'ye gri liste şoku sonrası Bakan Lütfi elvan istifa etti iddiası

Türkiye'nin terör finansmanı ve kara para aklayan ülkeler listesine alınmasından sonra sessizliğe gömülen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın istifa ettiği haberi Ankara kulislerinden gelen son dakika haberi. Elvan'ın istifa dilekçesini yazıp masaya koyduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karardan sabah saatlerinde haberdar olduğu iddia edildi.

Türkiye'ye gri liste şoku sonrası Bakan Lütfi elvan istifa etti iddiası
Editör: Kartal Madran
24 Ekim 2021 - 12:25 - Güncelleme: 25 Ekim 2021 - 15:13
FATF’nin Türkiye’yi kara para aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede yeterli çabayı göstermeyen ülkelerin bulunduğu gri listeye alması sonrası ortaya çıkan fatura Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın üzerine mi kaldı?

Ankara kulislerinde dillendirilen flaş iddiaya göre, Türkiye'nin gri listeye alınması sonrası açıklama yaparak, 'Böyle bir listeye girmeyi hak etmiyoruz' açıklaması yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı koridorlarında flaş bir iddia dolaşmaya başladı.

Gelen son dakika haberine göre, Bakan Lütfi Elvan'ın görevinden istifa ettiği iddia edildi.

BERAT ALBAYRAK'IN GÖRÜLMEMİŞ İSTİFASI SONRASI GÖREVE GELMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damamdı Berat Albayrak'ın sosyal medyada sağlık gerekçesini öne sürerek istifa etmesinin ardından göreve gelen Lütfi Elvan'ın istifa etmesi halinde göreve kimin geleceği merak ediliyor.

CHP KARAR YÜZÜNDEN İKTİDARI ELEŞTİRDİ

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Türkiye’yi gri listeye alması nedeniyle hükümeti eleştirdi. Gök, “Ülkemiz 2011 yılında AKP hükümeti döneminde ilk kez gri listeye alınmıştır. Türkiye’nin 2011 yılında gri listeye alındığı bilgisi 2014 yılında listeden çıkarıldığında duyurulmuş, bu tecrübeye rağmen hatalardan ders alınmayarak 2021 yılında mevcut AKP hükümeti döneminde aynı duruma düşülmüştür” dedi.

LÜTFİ ELVAN'IN İSTİASI MASADA ERDOĞAN KARARDAN SABAH 06:30'DA HABERDAR OLDU

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın istifa kararının masada olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu karardan saba saat 06:30 haberdar olduğu gelen son dakika iddiaları arasında. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile birlikte bir araya gelen Erdoğan'ın gece yarısı operasyonuyla Merkez'deki bazı bürokratların görevlerine son verilmesi süreci başta olmak üzere ekonomik alanda kendisine sorulup danışılmadan alınan yanlış kararlardan rahatsız olduğu dile getirilen Lütfi Elvan'ın Türkiye'nin gri listeye alınması sonrası çıkıp tek laf etmeden sessizliğe gömülmesi dikkat çekmişti.

LÜTFİ ELVAN KİMDİR?

Lütfi Elvan'ın istifa ettiği haberleri sonrası Lütfi Elvan kimdir, Lütfi Elvan kaç yaşında, Lütfi Elvan nereli, Lütfi Elvan'ın mezuniyet durumu nedir sorularına cevap aranıyor.
1962 yılında Karaman’ın Ermenek İlçesinde doğdu.


İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında Yüksek Lisans Eğitimini 1986 yılında tamamladı. 1995 yılında ABD’de Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını bitirdi.

1987-1989 yılları arasında ETİBANK Genel Müdürlüğü Yöneylem Araştırma Grubunda mühendis olarak göreve başladı.

1989 yılında Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatına Uzman Yardımcısı olarak girdi.

1996-2002 yılları arasında Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğünde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevini üstlendi. Aynı zamanda 1999 yılından 2002 yılına kadar OECD Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

2002-2007 yılları arasında DPT Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı.  Ayrıca aynı tarihler arasında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği görevlerini de icra etti. 

2007 Genel Seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi Karaman Milletvekili seçildi.
2007-2011 yılları arasında  Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a Başbakanlık döneminde danışmanlık yaptı. Aynı dönemde, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 

2011 Genel Seçiminde tekrar Karaman Milletvekili seçildi. 

2011-2013 yılları arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerini yürüttü. 

26 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak atandı. 
7 Haziran 2015 Genel Seçiminde Antalya, 1 Kasım 2015 Genel Seçiminde Mersin Milletvekili seçildi.  

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 

24 Mayıs 2016 tarihinde  65. Hükümette Kalkınma Bakanlığı görevine getirildi. 

24 Haziran 2018 Genel Seçiminde tekrar Mersin Milletvekili olarak seçildi.  

Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK üyeliği ve ardından Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.   

24 Şubat 2019 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevine seçildi.    
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 10 Kasım 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı.   

Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır. 


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum