Twitter'da Gündem: TBMM, Netflix'e erişim yasağı getirdi

Türkiye'de sosyal medya mecralarının yasaklanması ya da düzene konulması için çağrı yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine AK Parti konuyla ilgili çalışmalara başladı. Bu arada Türkiye Büyük Millet Meclisi bina ve kampüsünde Netflix'e erişim engeli konuldu

Twitter'da Gündem: TBMM, Netflix'e erişim yasağı getirdi
Editör: Kartal Madran
02 Temmuz 2020 - 14:23 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 20:34
Türkiye'de sosyal medya mecralarının yasaklanması ya da düzene konulması için çağrı yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine AK Parti konuyla ilgili çalışmalara başladı. Bu arada Türkiye Büyük Millet Meclisi bina ve kampüsünde Netflix'e erişim engeli konuldu.

NETFLİX'E ERİŞİM SAĞLANAMIYOR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sosyal medya mecraların düzene sokulması şarttır. Bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını kontrol edilmesini istiyoruz” açıklamasının ardından TBMM çalışanlarının kampüs içinde Netflix engellemesiyle karşılaştığı belirtildi. TBMM’nin internet sağlayıcılarından Netflix’e ulaşmaya çalışanların, “Bu siteye ulaşılamıyor” yazısı ile siteye giremedi.Uzun süre önce sosyal ağların hukuki altyapısını yeniden düzenleme hazırlığı olan AKP’nin bu düzenlemeyi yeniden gündemine aldığı tartışılırken, TBMM çalışanları bugün bir engelle karşılaştı.

YOUTUBE, TWİTTER VE INSTAGRAM ÇALIŞIYOR

Edinilen bilgiye göre; TBMM’nin internet sağlayıcılarından Netflix’e ulaşmaya çalışanlar, “Bu siteye ulaşılamıyor. www.netflix.com ana makinesinin yanıt vermesi çok uzun sürdü” yazısı ile siteye giremediler.
Bilgi İletişim Başkanlığı’ndan yetkililer, çalışma siteleri hariç tüm sitelere engel konulduğunu aktarırken; YouTube, Twitter, Instagram gibi sosyal medyalara ise ulaşılabiliyor. 

DEDE ERDOĞAN, ESRA ALBAYRAK'A YAPILAN HAKARET SONRASI ÇAĞRI YAPTI

Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın eşi Esra Albayrak ile ilgili sosyal medya üzerinden yapılan hakaret içerikli paylaşımlara tepki gösterdi. Sosyal medya mecralarıyla ilgili hukuki düzenleme yapılacağını açıklayan Erdoğan, Meclis ve Adalet Bakanlığı'na, "Konuyla ilgili düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. Yasama dönemi bitmeden bu meseleyi halletmiş olacağımızı ümit ediyorum" diye seslendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin genişletilmiş il toplantısında konuştu. Burada sosyal medya üzerinden yeni doğum yapan kızı Esra Albayrak'a edilen hakaretleri gündeme getiren Erdoğan, "Son yıllarda bu tür ahlaksızlıkların artmasında hem mecraların kontrolsüzlüğünün, hem de organize saldırıların kolaylaşmasının rolü vardır. Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz?" ifadelerini kullandı. "Yalanın, iftiranın kişilik haklarına saldırının itibar suikastlarının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır" diyen Erdoğan, "Bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını kontrol edilmesini istiyoruz" dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum