Apple iOS ve Android'e alternatif yeni işletim sistemi HarmonyOS tanıtıldı! İşte özellikleri

Amerika'nın tekelinde olan dijital pazarı zorlayan Çin, Apple ve Google destekli işletim sistemlerine alternatif olarak piyasaya HarmonyOS isimli yeni bir işletim sistemi sürdü.

Apple iOS ve Android'e alternatif yeni işletim sistemi HarmonyOS tanıtıldı! İşte özellikleri
Editör: Kartal Madran
02 Haziran 2021 - 18:26
ABD-Çin arasındaki ekonomi savaşı teknoloji alanında da artarak devam ediyor. Çin Halk Cumhuriyeti devletinin desteğiyle büyüyen Çinli teknoloji devi Huawei tüm engellemelere rağmen rakiplerine gözdağı vermeyi sürdürüyor.

huawei akıllı telefon

HUAWEI ABD YAPTIRIMLARINA RAĞMEN DURMUYOR

Huawei, Android ve iOS'a rakip olacak yeni işletim sistemi HarmonyOS 'u bugün tanıttı. Telefondan televizyona tüm Huawei ürünleri HarmonyOS sistemine geçti.
Çin merkezli teknoloji devi Huawei, ABD yaptırımlarıyla birlikte Android işletim sisteminden mahrum kalmıştı. Şirket, bunun ardından kendi işletim sistemini geliştirmiş, ancak bunu henüz akıllı telefonlarına taşımamıştı.

TÜM HUAWEI MODELLERİNDE ETKİN OLACAK

Android ve iOS işletim sistemlerine meydan okuyacak HarmonyOS isimli bu işletim sistemi, artık Huawei’nin akıllı telefon, tablet ve akıllı saatlerdeki yerini alacak. Hatta bununla kalmayıp televizyonlarda da kullanılabilecek.


harmonyOS işletim sistemi

Uzun süredir şirketin çeşitli cihazlarında kullanılan HarmonyOS işletim sistemi, ikinci sürümü Harmony 2.0 ile mobil kullanıcılara geldi. İşletim sistemi, akıllı telefonlar, tabletler, TV’ler, IoT cihazları ve daha birçok cihaz için yayınlanacak. 

ABD'YE BAĞLI OLMAYAN BİR TEKNOLOJİ ADASI OLUŞTURULACAK

HarmonyOS’un odaklandığı en temel nokta, tüm Huawei ekosistemini tek bir işletim sistemi bünyesinde çalıştırmak olacak. Kullanıcılar, bu sayede akıllı saatlerini, tabletlerini ve telefonlarını çok daha rahat kontrol edebilecek. Elbette bu durum, cihazlar arasındaki iletişimin de iyileştirilmesini sağlayacak. Cihazlar, birbirlerine de çok daha hızlı bir şekilde bağlanabilecek. Huawei, HarmonyOS ile birlikte kendi özgün ekosistemini inşa etmiş olacak.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum