Erdoğan'dan Putin'e 'Ayasofya' garantisi

Ayasofya'nın Danıştay'ın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla camiye çevrilmesi Ortodoks Hristiyan dünyasının önderi durumundaki Rusya'da dikkatle izleniyor. Rus Başkan Vladimir Putin, yeni durum ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 'garanti' aldı

Erdoğan'dan Putin'e 'Ayasofya' garantisi
13 Temmuz 2020 - 16:08 - Güncelleme: 17 Temmuz 2020 - 18:12

Ayasofya'nın Danıştay'ın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla camiye çevrilmesi Ortodoks Hristiyan dünyasının önderi durumundaki Rusya'da dikkatle izleniyor. Rus Başkan Vladimir Putin, yeni durum ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 'garanti' aldı.

ayasofya namaz

RUSYA AYASOFYA ADIMINDAN RAHATSIZ!

Cumhurbaşakanı Erdoğan ile telefonda görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesinin ülkesinde büyük tepki yarattığını iletti. Erdoğan da Putin’e Hristiyanlar için kutsal olan yerlerin korunacağının garantisini verdi.

"HRİSTİYANLARIN KUTSALI KORUNACAK" GARANTİSİ

ayasofya istanbul

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesi hakkında Kremlin’den açıklama yapıldı. Açıklamaya göre Putin, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesinin ülkesinde büyük tepki yarattığını iletti. Erdoğan da Putin’e, isteyen herkesin Ayasofya’ya girebileceğinin ve Hristiyanlar için kutsal olan yerlerin korunacağının garantisini verdi.

"AYASOFYA İLE İLGİLİ GEREKEN AÇIKLAMA YAPILACAK"

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Erdoğan’ın telefon görüşmesine ilişkin Kremlin’de açıklama yapıldı.
Sputnik’in aktardığına göre açıklamada, telefon görüşmesinde ele alınan konulardan birisinin Türkiye’de Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilip ibadete açılması olduğu bildirildi.Rusya lideri söz konusu kararın ülkesinde yarattığı ‘büyük toplumsal tepkiyi’ Erdoğan’a iletti. Kremlin’e göre Erdoğan da bunun karşısında “Gereken açıklamayı yapıp yabancı ülke vatandaşları dahil dileyen herkesin Ayasofya’ya girebileceğinin ve Hristiyanlar için kutsal olan objelerin korunacağının garantisini verdi.”

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum