Çok şey söylendi
Eyüp Kara

Eyüp Kara

Bakmadan Geçme

Çok şey söylendi

09 Mayıs 2019 - 09:18

31 Mart Yerel Seçimleri geride kalırken birçok soru akıllara takıldı kaldı. Özellikle büyükşehirlerde kimin ipi önde göğüsleyeceği merak konusuydu o merakta ortadan kalktı.

En çok merak edilen ise İstanbul ve Ankara’yı kimin kazanacağıydı. Ankara’da Mansur Yavaş hemen hemen 4 puan farkla kazanırken, İstanbul tam bir muammaya döndü. Önce Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım ben kazandım dedi ardından Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu ben kazandım dedi.

Mazbatasını alan başkanlar kendilerine göre huzur ve huşu içinde görevi başlarken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini beş yıl süreyle yönetmek üzere seçimleri kazandığını söyleyen Ekrem İmamoğlu tam 17 gün sonra mazbata alarak resmen görevine başladı. İmamoğlu’nun bu sevinci ve heyecanı sadece 20 gün sürdü.

Çünkü Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçimlerden 36 gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının geri alınması ve seçimin yenilenmesine karar verdi. İstanbullular 23 Haziran tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimleri için yeniden sandık başına gidecek. Bu saatten sonra artık söz İstanbullularda. Artık son karar onların vereceği oylarla belli olacak.

Şunu söyleyebilirim Pazartesi akşamı İstanbul seçimlerini iptal eden YSK’nın bu karırı uzun yıllar tartışılacak ve tüm siyaseti etkileyecek bir hava oluşmaya başladı. Ekrem İmamoğlu, İstanbul Belediye Başkanlığı siyasi iktidar tarafından hakimlere yapılan baskıyla elinden alınmış mağdur bir siyasetçi olarak, daha da önemli bir siyasi figür haline geldi.

Seçimlerin iptal edildiği akşam İstanbullulara seslenen Ekrem İmamoğlu’nun dediği gibi “Her şey Çok Güzel Olacak” mı? bunu ancak 23 Haziran günü öğrenmiş olacağız. Fakat şunu belirteyim ki bu alınan karar sanki İmamoğlu’nu yaramış gibi görünüyor.

Öte yandan Binali Yıldırım sessizliğini korumaya devam ediyor. Yaptığı tek açıklamada “Seçimlerin İstanbulumuz için hayırlı olmasını”  diliyorum diyerek kısa ve öz bir cevap verdi. Artık söz seçmenin.

Sandıktan bu kez çıkacak her türlü sonuca inşallah rıza gösteririz. Umarım bu kez gerçekten hak yerini bulur ve hak eden yeni başkan seçilir.

Öte yandan bir konuya değinmeden geçmek olmaz. O da nedir derseniz bizim seçimlere bizden çok batının ilgi göstermesi ve yakından ilgilenmesi. Elbette seçimi merak edersin, sonuçlarını yazarsın da seçimlere müdahil olmak gibi bir hakkı size kim veriyor. Siz kim oluyorsunuz? Kendiniz de bu hakkı nasıl görüyorsunuz?

Sürekle terör örgütünü destekleyen her fırsatta onları masum göstermeye çalışan ve onlardan yana olan Almanya Yeşiller Partisi'nin Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth’tan YSK'nın İstanbul'daki seçimleri iptal etme kararına ilişkin küstahça ve skandal ifadeler gelmesi gecikmedi. Ne diyor bu terör sevici Roth, “Bu (Türkiye'de) demokrasiden arta kalanlara karşı bir savaş ilanıdır” diyecek kadar ileri gidebiliyor.

Yani bu sadece bir örnek daha niceleri var bunun gibi pusuda bekleyen kansız ve alçak. Yahu seçim bizim ister iptal ederiz ister yeniden yaparız size ne oluyor onu anlamış değilim. Bakın biz hiç Almanya’daki seçimleri merak ediyor muyuz?

Neyse bunu örnek olsun diye verdim. Böylesine karaktersiz insanlar çevremizi kuşatmışken lütfen artık bunlara fırsat vermeyelim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum